W podróży przez długi czas najczęściej korzystałam z Booking.com lub lokalnych serwisów. Odkąd na rynek weszło Airbnb, większość moich rezerwacji dokonuję właśnie tam i serio, kocham ten serwis! Dlaczego? Przede wszystkom pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy (z reguły pokój lub nawet mieszkanie przez Airbnb jest tańsze niż pokój w hotelu – a już napewno ciekawsze i często ładniejsze!). Druga kwestia – można wynająć spory dom na spółkę z przyjaciółmi (duużo taniej niż gdyby każdy wynajmował pokój w hotelu). Zatrzymując się nie w hotelu ale w czyimś mieszkaniu mam też wrażenie, że jestem w danym miejscu jeszcze „bardziej”. No i najczęściej mogę też liczyć na masę cennych, insiderskich wskazówek od właścicieli!
Jak działa Airbnb, jak założyć konto, jak wyszukiwać i jak dokonać pierwszej rezerwacji? Oto krótki poradnik krok po kroku!
Jak rezerwować przez Airbnb? + zniżka 100 zł
Krok 1: rejestracja w Airbnb + zniżka 100 zł
Jeżeli pierwszy raz rejestrujecie się na Airbnb, możecie skorzystać ze zniżki (aż 100 zł!) na pierwszą podróż. Wystarczy, że zanim się zarejestrujecie, klikniecie w TEN LINK:
ZNIŻKA AIRBNB
Klikacie, następnie rejestrujecie się na stronie podając wszystkie niezbędne dane i gotowe – konto założone (trwa to dosłownie chwilę), stówka na kolejną podróż wpadła! W zakładce „Edytuj profil” możecie teraz dodać zdjęcie profilowe i napisać kilka słów o sobie. To ważne, bo Wasz host (osoba która będzie wynajmować Wam mieszkanie) z pewnością będzie chciał dowiedzieć się kilku słów o Was, zanim podejmie decyzję o udostępnieniu Wam kluczy!
Ze zniżki można skorzystać tylko raz i tylko przy pierwszej rejestracji. Dzięki temu, że klikniecie w ten link, ja otrzymam 50 zł na moją kolejną podróż. A gdy już założycie konto w zakładce ŚRODKI będziecie mogli wygenerować swój własny link i dzielić się nim ze znajomymi, zdobywając kasę na Wasze kolejne podróże!
Krok 2: jak szukać na Airbnb
To super proste! Weźmy na tapetę na przykład moje ulubione miasto – Nowy Jork.
1. W górnym lewym rogu jest okienko SZUKAJ. Tu wpisujecie swoją destynację. Klikacie enter.
2. Następnie określacie daty i liczbę gości.
3. Teraz musicie wybrać, czy interesują Was DOMY (to też mieszkania), ATRAKCJE (super opcja, można np. skorzystać z „Sex and The City New Jork Tour”!) czy RESTAURACJE (tak, przez Airbnb możecie również znaleźć knajpę i dodać ją do swojego Planu Podróży!)
4. W zależności od tego co wybierzecie, wyświetlą Wam się wyniki wyszukiwania.
5. Czas na filtrowanie!
- Rodzaj miejsca: całe miejsce, pokój czy pokój współdzielony – wybierzcie to, czego szukacie. Ja z reguły wynajmuję całe miejsca, bo jest najwygodniej, szczególnie z dzieckiem (ma się swoją łazienkę i kuchnię) – chyba, że w jakimś miejscu jest wyjątkowo drogo albo zostaję tylko 1-2 noce (tak było np. w Bari), wówczas biorę pokój.
- Cena za dobę: suwakiem ustawiacie kwotę, którą jesteście w stanie zapłacić. Pamiętajcie, że do tej kwoty dojdzie Wam potem opłata za sprzątanie i opłata serwisowa Airbnb, więc dobrze jest ustawić nieco niższą już na starcie, mając z tyłu głowy te dodatkowe koszty. Czasem dla zabawy ustawiam górny przedział suwaka, żeby zobaczyć wszystkie piękne miejsca, które są dostępne – mimo, że nigdy się na nie nie skuszę!
- Rezerwacja natychmiastowa: wyświetlą się Wam miejsca, w których nie trzeba czekać na decyzję gospodarza (w pozostałych wypadkach musicie czekać i gospodarz może zadecydować, czy Wam wynająć czy nie; czynniki decyzji są różne – gospodarze najczęściej się zgadzają, ale może się zdarzyć, że coś im nie podpasuje – np. negatywne opinie na Wasz temat, które inni gospodarze wystawili przy poprzednich pobytach).
- Rodzaj podróży: rodzinna czy służbowa; ja osobiście nigdy nie korzystałam z tych opcji.
- Więcej filtrów: gdy tu klikniecie wyświetli się Wam masa dodatkowych opcji – ilość sypialni, łazienek, łóżek, udogodnienia dla niepełnosprawnych, suszarka, ręczniki, jacuzzi 😉 , stosunek do zwierząt (czy akceptowane czy nie) itp. – zaznaczcie wszystko, co się do Was odnosi. Ja bardzo często korzystam z opcji precyzyjnego filtrowania, żeby potem nie przeglądać setek wyników z miejscami, które i tak mnie nie interesują bo np. nie mają klimatyzacji (może nie dotyczy to NYC ale już w Portugalii klima to must have).
Jak już ustawicie wszystkie filtry, możecie zobaczyć swoje wyniki – w formie listy oraz mapy. Ja najczęściej korzystam z mapy – od razu mogę zobaczyć, gdzie dane mieszkanie się znajduje i wykluczyć lokalizacje, które mnie nie interesują (i tak na przykład nigdy nie śpię w okolicach dworców, bo chociaż to wygodne, najczęściej tego typu lokalizacje uznawane są za dość niebiezpieczne). Lokalizację można również ustawić w filtrach.
Krok 3: Tworzenie listy ULUBIONE
Wszystkie miejsca, które Ci się spodobają, możesz dodać do ulubionych, oznaczając je serduszkiem. W ramach Ulubionych możesz tworzyć swoje własne listy, np. NYC, Wymarzone Mieszkania, Kraków na weekend etc.
Krok 4: Wybór miejsca
Gdy już przeszukasz wszystkie wyniki i dodasz interesujące Cię miejsca do ulubionych, możesz łatwo je porównać i wybrać te, które pasuje Ci najbardziej! U mnie będzie to 2-pokojowy loft w SoHo.
W panelu po prawej stronie możesz zobaczyć finalną cenę i wszystkie opłaty, które się na nią składają (cena zmieni się w zależności od ilości gości; zostanie też pomniejszona o Twój KOD ZNIŻKOWY DO AIRBNB, czyli o stówkę).
Zanim zarezerwujesz, przeczytaj uważnie całe ogłoszenie – udogodnienia, recenzje, zasady anulowania etc. i sprawdź, czy na 100% wszystko Ci odpowiada.
Krok 5: Rezerwacja
Jesteś zdecydowany na to miejsce? Świetnie! Klikasz REZERWUJ. Nie będzie to jednak oznaczało natychmiastowej rezerwacji (chyba, że taką opcję zaznaczyłeś w filtrach). Teraz jest czas na to, aby Gospodarz otrzymał Twoją prośbę – może ją przyjąć lub odrzucić. Daj mu chwilę na odpowiedź – z reguły nadchodzi w ciągu kilku godzin. Gospodarz ma max. 24h na akcept lub odrzucenie Twojej prośby.
Zrobione!
Od tej pory możesz czatować ze swoim hostem w zakładce Wiadomości lub poprosić go o numer telefonu.
Jak rezerwować przez Airbnb? + zniżka 100 zł
> Inne kwestie <
Wybór Gospodarza
Zanim zabukujesz dane miejsce, sprawdź opinie o danym hoście lub już na etapie filtrowania zaznacz opcję „Superhost”.
Zostaw opinię
Po odbytej podróży koniecznie zostaw opinię o danym miejscu – pomoże kolejnym podróżującym. Pamiętaj, że działa to w dwie strony i Gospodarz wystawia opinie również Tobie!
Ups, coś poszło nie tak?
Coś nie tak z mieszkaniem i musisz złożyć reklamację? Jest o tym cały osobny artykuł >> REKLAMACJE AIRBNB
I dla przypomnienia – mój kod zniżkowy do Airbnb
znajdziesz TUTAJ
Jeżeli masz jakiekolwiek pytanie, daj znać w komentarzu!
zastanawia mnie taka mała popularność Airbnb w Polsce. Portal jest fenomalny, ani razu nie zawiodłem się na opiniach, a opcje „rekreacji” również są bardzo ciekawe.
Cześć,
Orientujesz się może czy ta zniżka obowiązuje tylko na pierwszą rezerwację? Bo jestem teraz w sytuacji, że 1sze mieszkanie będzie kosztowało mniej niż 300 zł, ale za kilka miesięcy mogę zużyć tą zniżkę na drugą rezerwację (już powyżej 300)?
Z tego co wiem, tylko na pierwszą. Ale możesz zarejestrować się 2x na dwa różne maile i wtedy będziesz miała zniżkę za każdym razem 😉