Rzym – jak zaoszczędzić czas i pieniądze?

Rzym jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast świata – bez względu na porę roku możemy spodziewać się tam tłumów turystów, które nierzadko bywają frustrujące. Jest też jednym z najdroższych europejskich miast (15. miejsce) w kontekście turystyki. Dzięki kilku sprytnym radom możemy jednak zaoszczędzić nie tylko pieniądze … ale również czas spędzony w kolejkach!

Rzym – jak zaoszczędzić czas i pieniądze?

Nie stój w kolejkach

Bilety do większości topowych, rzymskich atrakcji można kupić online (to najczęściej zakłada jednak wcześniejsze zaplanowanie takiej wizyty) – dzięki temu unikniemy kuriozalnych kolejek. Przydatny okazuje się także Roma Pass, który w standardowej wersji (36 euro) uprawnia do darmowego wejścia do dwóch wybranych miejsc bez kolejki (korzystając z tzw. Fast Line).

Nie przepłacaj za bilety

Koszty transportu miejskiego w Rzymie są stosunkowo niewielkie (ok. 1,30 euro za pojedynczy bilet) jednak gdy jeździmy często, suma robi się dość znacząca. Jeżeli chcesz zaoszczędzić w Rzymie, dobrym rozwiązaniem pozwalającym na oszczędność jest zaopatrzenie się w Roma Pass (można go kupić online tutaj lub w punktach informacji turystycznej i niektórych kioskach), który zapewnia nam 3-dniowy bezpłatny transport miejski (metro, autobusy oraz tramwaje) a także bezpłatny wstęp do 2 muzeum oraz wiele zniżek na wybrane eventy, wystawy i inne atrakcje.

man-looking-at-postcards

Nie jedź tam latem

 Lato w Rzymie jest z reguły nieznośnie gorące, bardzo zatłoczone i … sporo droższe (ceny rosną szczególnie w sierpniu – włoskim miesiącu urlopowym). Wiele miejsc nie posiada klimatyzacji a zakup wody mineralnej w południe graniczy z cudem, ponieważ wiele sklepów jest zamkniętych wczesnym popołudniem, Idealnym momentem na wyjazd jest przełom marca i kwietnia oraz wrzesień i październik. Turystów jest zdecydowanie mniej, pogoda sprzyja długim spacerom a ceny w hotelach są nieco niższe.

Nie zamawiaj kawy przy stoliku w „ogródku“

We Włoszech obowiązują trzy różne ceny kawy: kawa kupiona przy barze (koszt espresso to średnio 1 euro), kawa zamówiona do stoika (kwota może się podwoić) oraz kawa zamówiona do stolika na zewnętrznym ogródku (rachunek za espresso może sięgać nawet 5 euro!). Tak więc cena kawy zależy od serwisu. Im dalej Ci ją zaniosą, tym więcej zapłacisz. Dlatego jeżeli zależy Ci na szybkiej, porannej kawie, bez delektowania się promieniami słońca na jednym z ogródków przy Piazza Navona, zamów kawę przy barze i wypij ją, jak Włosi -na stojąco, rozmawiając z koleżanką lub obserwując pracę baristy. Przeczytaj czego jeszcze nie robić w Rzymie!

aerial-view-of-coffee-cup-on-wooden-table-2

 

 

Nie bukuj hotelu daleko od historycznego centrum

Pozornie może się to wydać sporą oszczędnością, jednak koszty transportu i czas, który w nim spędzisz, wyrównają tę różnicę. Najlepiej, jeżeli zaznaczysz sobie na mapie wszystkie atrakcje, które chcesz zobaczyć i wybierzesz hotel w ich obrębie. Okazji cenowych warto szukać na Tripadvisor oraz Booking.com. Ciekawą opcją jest również wynajem całego mieszkania przez airbnb.com – bardzo często cenowo wychodzi podobnie do hotelu. Jeszcze tańszy będzie wynajem pokoju w ramach mieszkania (dodatkowo – wspólny salon daje duże możliwości integracji z pozostałymi domownikami!). Zobacz gdzie najlepiej nocować w Rzymie. 

Szukaj atrakcji „for free“

 W Rzymie, jak w każdym dużym mieście, jest wiele ciekawych miejsc, które możemy zrobić oraz miejsc, które możemy zobaczyć zupełnie za darmo. Codziennie bezpłatnie wejdziemy do cudownego Panteonu a w każdą ostatnią niedzielę miesiąca – do Muzeum Watykańskiego. Więcej atrakcji za darmo w Rzymie znajdziesz tutaj.

Planujesz krótki wypad do Rzymu? Zobacz: lista miejsc w Rzymie, które koniecznie trzeba zobaczyć! 

Zobacz GALERIĘ zdjęć z Rzymu 

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply
    krajowy.biz
    Luty 23, 2017 at 09:26

    krajowy.biz

  • Leave a Reply