Rzym – jak zaoszczędzić czas i pieniądze?

Rzym jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast świata – bez względu na porę roku możemy spodziewać się tam tłumów turystów, które nierzadko bywają frustrujące. Jest też jednym z najdroższych europejskich miast (15. miejsce) w kontekście turystyki. Dzięki kilku sprytnym radom możemy jednak zaoszczędzić nie tylko pieniądze … ale również czas spędzony w kolejkach!

 

 

 

 

 

Rzym – jak zaoszczędzić czas i pieniądze?

 

 

 

 

 

 

1. Nie stój w kolejkach

Bilety do większości topowych, rzymskich atrakcji można kupić online (to najczęściej zakłada jednak wcześniejsze zaplanowanie takiej wizyty) – dzięki temu unikniemy kuriozalnych kolejek.

Przydatny okazuje się także Roma Pass, który w standardowej wersji (36 euro) uprawnia do darmowego wejścia do dwóch wybranych miejsc bez kolejki (korzystając z tzw. Fast Line).

 

 

2. Nie przepłacaj za bilety

Koszty transportu miejskiego w Rzymie są stosunkowo niewielkie (ok. 1,30 euro za pojedynczy bilet – 2017 rok), jednak gdy jeździmy często, suma robi się dość znacząca.

Jeżeli chcesz zaoszczędzić w Rzymie, dobrym rozwiązaniem pozwalającym na oszczędność jest zaopatrzenie się w Roma Pass (można go kupić online tutaj lub w punktach informacji turystycznej i niektórych kioskach), który zapewnia nam 3-dniowy bezpłatny transport miejski (metro, autobusy oraz tramwaje) a także bezpłatny wstęp do 2 muzeum oraz wiele zniżek na wybrane eventy, wystawy i inne atrakcje.

 

man-looking-at-postcards

3. Nie jedź do Rzymu latem

Lato w Rzymie jest z reguły nieznośnie gorące, bardzo zatłoczone i … sporo droższe (ceny rosną szczególnie w sierpniu – włoskim miesiącu urlopowym). Wiele miejsc nie posiada klimatyzacji a zakup wody mineralnej w południe graniczy z cudem, ponieważ wiele sklepów jest zamkniętych wczesnym popołudniem.

Idealnym momentem na wyjazd jest przełom marca i kwietnia oraz wrzesień i październik. Turystów jest zdecydowanie mniej, pogoda sprzyja długim spacerom a ceny w hotelach są nieco niższe.

 

Weekend w Rzymie

 

 

 

 

4. Nie zamawiaj kawy przy stoliku w „ogródku“

We Włoszech obowiązują trzy różne ceny kawy: kawa kupiona przy barze (koszt espresso to średnio 1 euro), kawa zamówiona do stoika (kwota może się podwoić) oraz kawa zamówiona do stolika na zewnętrznym ogródku (rachunek za espresso może sięgać nawet 5 euro!). Tak więc cena kawy zależy od serwisu. Im dalej Ci ją zaniosą, tym więcej zapłacisz.

Dlatego jeżeli zależy Ci na szybkiej, porannej kawie, bez delektowania się promieniami słońca na jednym z ogródków przy Piazza Navona, zamów kawę przy barze i wypij ją, jak Włosi -na stojąco, rozmawiając z koleżanką lub obserwując pracę baristy. Przeczytaj czego jeszcze nie robić w Rzymie!

 

aerial-view-of-coffee-cup-on-wooden-table-2

 

5. Nie bukuj hotelu daleko od historycznego centrum

Pozornie może się to wydać sporą oszczędnością, jednak koszty transportu i czas, który w nim spędzisz, wyrównają tę różnicę. Najlepiej, jeżeli zaznaczysz sobie na mapie wszystkie atrakcje, które chcesz zobaczyć i wybierzesz hotel w ich obrębie (ja zawsze tak robię i świetnie się sprawdza!).

Okazji cenowych warto szukać na Tripadvisor oraz Booking.com (Psst! Tu znajdziecie kod zniżkowy 50 zł do Booking.com na pierwszą rezerwację). Ciekawą opcją jest również wynajem całego mieszkania przez airbnb.com – bardzo często cenowo wychodzi podobnie do hotelu. Jeszcze tańszy będzie wynajem pokoju w ramach mieszkania (dodatkowo – wspólny salon daje duże możliwości integracji z pozostałymi domownikami!). Zobacz gdzie najlepiej nocować w Rzymie. 

 

Weekend w Rzymie

 

 

 

 

6. Szukaj atrakcji „for free“

W Rzymie, jak w każdym dużym mieście, jest wiele ciekawych miejsc, które możemy zrobić oraz miejsc, które możemy zobaczyć zupełnie za darmo. Codziennie bezpłatnie wejdziemy do cudownego Panteonu a w każdą ostatnią niedzielę miesiąca – do Muzeum Watykańskiego. Więcej atrakcji za darmo w Rzymie znajdziesz tutaj.

Planujesz krótki wypad do Rzymu? Zobacz: lista miejsc w Rzymie, które koniecznie trzeba zobaczyć! 

 

Weekend w Rzymie

 

 

 

7. Bukuj z głową

Bukując hotel lub mieszkanie korzystaj ze zniżek, jakie oferuje np. Booking.com (zniżki dla użytkowników Genius) lub Airbnb (jeżeli jeszcze nie macie tam konta to łapcie mój kod zniżkowy na 110 zł przy pierwszej rezerwacji  –  KLIKNIJ TU )

 

 

Macie jakieś swoje triki?

Dajcie znać w komentarzu! 🙂

 

 

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply
    krajowy.biz
    Luty 23, 2017 at 09:26

    krajowy.biz

  • Leave a Reply