Pomysł na weekend: Rzym. 12 atrakcji zupełnie za darmo!

Nie trzeba mieć ogromnego budżetu, żeby zwiedzić Wieczne Miasto. Oto 12 rzymskich atrakcji zupełnie za darmo!

 

 

 

RZYM:

12 ATRAKCJI ZUPEŁNIE ZA DARMO

***

1. PANTEON

 

Wejście do tego jednego z najbardziej znanych i najlepiej utrzymanych zabytków w Rzymie jest bezpłatne, codziennie od poniedziałku do soboty w godzinach 8:30 – 19:30 oraz w niedziele od 9:00 do 18:00. Panteon znajdziesz na Piazza della Rotonda, które wieczorami zamienia się w jedno z najbardziej popularnych miejsc spotkań młodzieży.

Weekend w Rzymie

 

 

 

 

 

2. VILLA BORGHESE & OKOLICE

Nie trzeba płacić za wejście do Villi, żeby zobaczyć otaczające ją, piękne ogrody! Koniecznie weź ze sobą koc, coś do jedzenia i wino – na terenie ogrodów Borghese można urządzać pikniki! 🙂

Bonus: schodząc w stronę Piazza del Popolo lub Schodów Hiszpańskich można podziwiać panoramę Rzymu (szczególnie spektakularne wrażenie robi w godzinach popołudniowych, gdy słońce jest już nisko).

 

Fot. wikimedia

 

 

 

 

3. PARKI MIEJSKIE 

Podobnie jak ogrody przy Villi Borghese, większość ogrodów i parków w Rzymie jest bezpłatna. Z reguły nazywają się „Villa – cośtam“, jak np. Villa Pamphili, Villa Ada, Villa Borghese, Villa Torlonia.

 

 

 

 

 

4. TRASTEVERE, TESTACCIO, COPPEDÉ

Spacer wąskimi, wijącymi się uliczkami tych mniej turystycznych ale bardzo ostatnio trendy dzielnic jest atrakcją samą w sobie. Będąc na Trastevere nie omiń cudownego plazu Piazza Santa Maria – serca tej dzielnicy, z jedną z najstarszych świątyni w Rzymie, wyróżniających się wspaniałą, bizantyjską mozaiką zdobiącą przestrzeń za ołtarzem.

Ciekawostka: jeżeli wrzucisz kilka monet w ustawione obok pudełko, mozaika rozświetli się na 60 sekund.

 

FOT. TRAVEL CHANNEL

 

 

 

 

5. MUZEUM WATYKAŃSKIE

& AUDIENCJE PAPIESKIE

Darmowy wstęp do muzeum jest w każdą ostatnią niedzielę miesiąca (dokładne informacje znajdziesz na tej stronie). Dodatkowo, w każdą środę wierni mają szansę zobaczyć Ojca Świętego na Placu Świętego Piotra.

Więcej informacji na temat spotkań znajdziesz tutaj.

 

Weekend w Rzymie

 

 

 

 

6. BOCCA DELLA VERITA

Czyli „Usta Prawdy“. Okrągła płaskorzeźba (ma ok. 2 tysiące lat!), przedstawiająca oblicze brodatego bóstwa (trwają spory, czy był to Faun, Jowisz, Tryton czy może Merkury). Mówi się, że pierwotnie była przykrywą studni lub elementem fontanny. Po jakimś czasie stała się kultowym w Rzymie … wykrywaczem kłamstw. Podejrzany o kłamstwo wkładał rękę w Bocca Della Verita – jeżeli faktycznie mówił nieprawdę, bóstwo odgryzało mu palce. Warto spróbować! Ale bądźcie ostrożni 🙂

Adres: Piazza Bocca della Verita, w przedsionku bazyliki Santa Maria in Cosmedin.

Ciekawostka: w średniowieczu nazwa Bocca della Verita była używana dla określenia publicznych skrzynek na listy – w których można było, zupełnie anonimowo, zostawić informację o zasługujących na potępienie występkach sąsiadów.

 

 

7. KOŚCIOŁY I BAZYLIKI

Wstęp do większości miejsc kultu jest w Rzymie bezpłatny. W każdym z nich można podziwiać ogromne bogactwo dzieł sztuki.

 

 

 

 

 

8. FONTANNA DI TREVI

Ponieważ jest bardzo oblegana przez turystów, najlepiej odwiedzić ją o świcie (wiem, że to wyzwanie, ale serio – warto!) lub późnym wieczorem. Rzymianie wierzą, że moneta wrzucone do di Trevi gwarantuje nieskończone szczęście i powrót do Wiecznego Miasta.

Ciekawostka #1: jakiś czas temu rzymski sąd uniewinnił od zarzutu kradzieży niejakiego Roberto Cancelletta, „nielegalnego rybaka“ o pseudonimie d’Artagnan, który co noc przez ponad 20 lat wyławiał monety z fontanny di Trevi. Szacuje się, że w ten sposób rocznie zarabiał ok. 180 000 $ (nie, to nie pomyłka!). Pozew został wniesiony przez Caritas, który mógł wyławiać pieniądze z di Trevi tylko w niedziele – jedyny dzień, gdy Cancaletta robił sobie ‚wolne‘.

Ciekawostka #2: Dziennie z fontanny di Trevi wyławianych jest ok. 50 kg monet.

Zobacz też: „Czego nie robić w Rzymie?”. 

 

Weekend w Rzymie

 

 

 

 

 

9. SCHODY HISZPAŃSKIE

 

Czyli piękne, długie schody, rozciągające się od Piazza di Spagna do Trinita dei Monti. Wejdź na samą górę aby podziwiać piękną panoramę Rzymu. Zejdź na sam dół i pospaceruj okolicznymi ulicami, jeżeli interesują Cię designerskie restauracje i butiki największych domów mody.

Rada: będąc na Piazza di Spagna warto zahaczyć o jedne z najpyszniejszych w Rzymie panini. Więcej informacji znajdziesz tu: co koniecznie zobaczyć w Rzymie w kilka dni. 

 

Weekend w Rzymie

 

 

 

 

10. „PIAZZA CRAWL”

Wybierz się na wycieczkę po położonych nieopodal siebie placach: Piazza Navona oraz Campo dei Fiori to najbardziej znany z duetów. Na Piazza Navona, zbudowanym na planie starożytnego cyrku, można podziwiać dwie niezwykłe fontanny dłuta Berniniego – najlepiej wieczorami, bo wtedy te miejsce prawdziwie ożywa.

Drugi plac – Campo dei Fiori lepiej jest natomiast odwiedzić w ciągu dnia – na jego terenie ustawiony jest bazarek z kwiatami, owocami, warzywami oraz drobnymi pamiątkami. Na każdym z placów znajdziesz wiele barów i restauracji ze stolikami wystawionymi na zewnątrz. W kwestii kolacji bardziej budżetowy będzie Campo dei Fiori, przy którym często rozstawia się sporo stoisk z jedzeniem na wynos.

Zobacz też: jedzenie w Rzymie – kulinarne przestępstwa. 

Weekend w Rzymie

 

 

 

 

11. GALLERIA NAZIONALE DI SAN LUCA

Możesz podziwiać tu prace m.in. Rafaela, Canovy i Van Dycka. Adres: Piazza dell’Accademia di San Luca, 77. Galeria jest otwarta w poniedziałki, środy i piątki oraz w ostatnią sobotę miesiąca od 10:00 do 14:00. Więcej informacji o Galleria Nazionale di San Luca.

 

 

 

 

12. AULA OTTAGONA

Jeden z „ukrytych skarbów Rzymu“ – niegdyś był częścią Łaźni Dioklecjana, dziś można tu oglądać starożytne, rzymskie rzeźby. Adres: Via Romita / Piazza della Reppubblica. Otwarte w godzinach 10:00 – 19:00.

 

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply