Jak uniknąć zatrucia pokarmowego w podróży?

Nudności, podwyższona temperatura, wymioty, zawroty głowy, dreszcze, rozwolnienie… Wiem, nie brzmi sexy, ale niestety zatrucie pokarmowe często dopada nas podczas podróży – szczególnie tych dalekich i bardziej egzotycznych. Co robić, żeby go uniknąć?

 

 

Mimo, że podobno w dzieciństwie często skarżyłam się na bolący brzuszek i wciąż jest to mój słaby punkt. Niestety nie należę do tej grupy szczęściarzy, u których gdy tylko opuszczą granicę kraju, żołądki pokrywają się jakimś rodzajem wszystkoodpornej powłoki.

Nie jest też tak, że jak ognia unikam wszystkiego, co lokalne i żywię się tylko w wykwintnych restauracjach. Przeciwnie –  uwielbiam próbować miejscowych przysmaków, kocham streetfoodowe dania i tętniące życiem nocne markety, a na dodatek nigdy nie odmawiam sobie niczego, na co mam ochotę. 

A więc jak to się dzieje, że z reguły nic mnie nie dopada (no, może poza jednym niechlubnym wyjątkiem w Indonezji, o dziwo po jedzeniu w restauracji a nie streetfoodowym stoisku)? Po prostu zawsze przestrzegam kilku podstawowych zasad, dzięki którym udaje mi się uniknąć zatrucia pokarmowego.

 

Jak uniknąć zatrucia pokarmowego w podróży? Na co uważać i co sprawdza się u mnie w praktyce? Zobaczcie sami, to prostsze niż się wydaje!

WAŻNE: ten post nie zastąpi porady medycznej w sytuacjach, co do których macie wątpliwości. Jeżeli macie jakiekolwiek zdiagnozowane problemy żołądkowe, poradźcie się swojego lekarza. Pamiętajcie też, aby  słuchać swojego ciała – ono zawsze dobrze Wam podpowie. 

 

 

 

 

Jak uniknąć zatrucia pokarmowego

w podróży?

 

 

1. Zacznij już w samolocie

 

Lecąc do egzotycznego miejsca, nie tylko Ty musisz być przygotowana na całą masę nowych wrażeń – również Twój żołądek. Dlatego zacznij myśleć o tym już w samolocie.

Wybierając danie z podniebnego menu, staraj się zadbać o swój żołądek i jedz wyłącznie lekkostrawne potrawy. Unikaj tłustych dań, ciężkich mięs, fasoli, alkoholu i wszystkiego, co mogłoby niepotrzebnie podrażnić Twój układ trawienny.

 

 

 

2. Jedz tam, gdzie lokalsi

 

Szukając miejsca, w którym zjesz posiłek (bez różnicy, czy będzie to streetfoodowy stand, knajpa czy restauracja), zwróć uwagę na to, gdzie jest tłoczno i gdzie jedzą lokalsi. To może oznaczać nie tylko, że jedzenie jest smaczne, ale również to, że przerób jest bardzo duży – a więc szanse, że dostaniesz potrawę ze świeżych składników, są większe. 

 

Unikaj za to typowo turystycznych knajp – niejednokrotnie podawane tam jedzenie jest mrożone a jego jakość – niższa. Po co inwestować w dobrej jakości składniki i reputację miejsca, skoro turyści raczej już do nas nie wrócą? Dla niektórych właścicieli brzmi sensownie.

Przewagą lokalnych knajp nakierowanych na okolicznych mieszkańców jest w tym ujęciu fakt, że dużo bardziej muszą dbać o swoich klientów, a więc też o jakość i świeżość dań. 

 

 

 

 

3. Myj ręce

 

Na nich też przenosisz całą masę bakterii – z transportu publicznego, banknotów, smartfona … Czasem zatrucie nie musi pochodzić z pokarmu a właśnie z drobnoustrojów znajdujących się na dłoniach. Dlatego zawsze myj ręce przed posiłkiem.

Jeżeli nie masz dostępu do bieżącej wody i mydła, przemyj dłonie butelkowaną wodą i następnie zdezynfekuj specjalnym żelem antybakteryjnym (np. Carex, do kupienia w drogeriach) lub jednorazową chusteczką dezynfekującą (np. Leko, w aptekach).  Takich chusteczek lub żelu dobrze jest z resztą używać nie tylko przed posiłkiem, ale regularnie w ciągu dnia.

 

 

 

 

 

4. Wybieraj gorące potrawy

 

Wysokie temperatury zabijają drobnoustroje, odpowiedzialne za zatrucie pokarmowe. Dlatego decydując się na streetfoodowe jedzenie wybieraj to, co smażone lub gotowane – najlepiej na bieżąco, przy Tobie (dania na woku, zupy, gorące napoje, wszystko na głębokim tłuszczu).

Podawana Ci potrawa powinna jeszcze parować a w przypadku zup dobrze, jeżeli w garnku w którym jest gotowana, widzisz bąbelki. Może i nie masz stuprocentowej gwarancji, że wszystko ci zostanie Ci podane będzie świeże, ale przynajmniej duża część bakterii zostanie zabita przez temperaturę 😉

Staraj się też jeść częściej, ale mniejsze porcje.

 

The Culture Trip

 

 

 

5. Zwróć uwagę na higienę miejsca

 

… pamiętaj jednak, że pojęcie „higieny” nie będzie takie samo w różnych krajach. W zależności od miejsca w którym będziecie, może być to różnie rozumiane.

W Skandynawii spotkacie się z restrykcyjnymi wymogami dotyczącymi higieny żywienia, podczas gdy w niektórych miejscach w Indonezji możecie uważać się za szczęściarzy, jeżeli dostaniecie czysty, plastikowy talerz, umyty a nie tylko opłukany w wiadrze z wodą wielokrotnego użytku – ale bez obaw, nie umrzecie od tego 😉 

 

Jadąc do bardziej egzotycznych krajów przygotujcie się na to, że Sanepidy, przygotowywanie jedzenie w rękawiczkach, płyny do dezynfekcji, chłodnie i osobne przechowywanie surowego mięsa to abstrakcja. Mimo to, jest kilka rzeczy, które są w tamtych warunkach „realne”, a na które powinniście zwrócić szczególną uwagę, aby uniknąć zatrucia pokarmowego w podróży:

 • sprzedawcy, jeżeli dotykają Waszego jedzenia gołymi rękoma (a zakładam, że w większości przypadków tak będzie – raczej chwycą Waszego szaszłyka palcami niż szczypcami), nie mają ich totalnie brudnych (mogą mieć ubrudzone np. w sosie do szaszłyków ale już nie np. w ziemi)
 • jedzenie jest przygotowywane ze świeżych składników, które widzicie
 • jedzenie jest smażone / gotowane na Waszych oczach i jest podawane gorące
 • kobiety przygotowujące jedzenie mają spięte włosy (możecie zapomnieć o czepkach 🙂 )
 • Miejsce ma dostęp do wody (kran lub baniak ze świeżą wodą)
 • jedzenie w pojemnikach  jest zakryte folią / papierem / ścierką żeby nie wleciały do niego muchy (szczególnie w bardzo gorących miejscach)
 • jeżeli miejsce jest pod dachem lub gdzieś, gdzie jest słaba cyrkulacja powietrza, obok stoi wiatrak który odgania muchy

 

Chatuchak Weekend Market

Chatuchak Weekend Market / Bangkok

 

 

 

6. Pij tylko  butelkowaną wodę

 

Aby uniknąć zatrucia pokarmowego w podróży, unikaj picia wody z kranu, która bardzo często jest źródłem zatrucia w podróży. Do picia wybieraj tylko wodę butelkowaną – wcześniej upewnij się, że butelka nie była otwierana ani niefabrycznie napełniana. Jeżeli masz wątpliwości, lepiej kupić wodę gazowaną.

Level up: po umyciu zębów płucz jamę ustną wodą z butelki, nie tą z kranu. 

I oczywiście pij dużo wody, aby uniknąć odwodnienia.

 

 

 

 

7. Unikaj drinków z lodem

 

Wiem, to trudne 🙂 Ale serio wierzycie, że lód w 2-litrowych bucketach (ogromne drinki, podawane w wiadrach, bardzo popularne w Tajlandii) w ulicznym barze w Bangkoku jest robiony z butelkowanej lub filtrowanej wody? 😉

Ja z ręką na sercu przyznaję, że podróżując po Azji nigdy nie unikałam lodu w drinkach i nigdy też nic mi się nie stało, ale wiecie jak jest – lepiej dmuchać na zimne 🙂 

 

imprezy Bangkok

Bucket drink

 

 

 

 

8. Unikaj nabiału

Produkty z mleka niepasteryzowanego mogą być nośnikiem niebezpiecznej bakterii listeria, wywołującej listeriozę (szczególnie niebezpieczną dla kobiet w ciąży). Ponieważ jednak będąc w dalekiej podróży bardzo ciężko będzie Wam dowiedzieć się, czy akurat te lody są zrobione z mleka pasteryzowanego, na wszelki wypadek unikajcie: 

 • mleka
 • serów nie poddanych wysokim temperaturom (czyli nie stopionych)
 • serów pleśniowych
 • lodów sprzedawanych na gałki
 • jogurtów i shake’ów na jogurcie

Ale także: 

 • surowego mięsa
 • surowych jajek
 • surowych i wędzonych ryb (wyjątkiem są miejsca, w których istnieje większe prawdopoobieństwo, że będą one świeże, np. w Japonii)
 • pasztetów (mięsnych, rybnych, warzywnych)
 • gotowych sałatek z majonezowym sosem
 • majonezu

 

 

 

 

9. Unikaj miejsc „all you can eat”

 

Jedzenie w tego typu knajpach leży w bemarach długo i może być na bakier ze świeżością. Poza tym nie widzisz, jak było przygotowywane ani przechowywane.

 

 

 

 

10. Wybieraj owoce ze skórką

 

Jeżeli kupujesz owoc, który je się ze skórką a nie masz możliwości dokładnego umycia owocu przed zjedzeniem (idealnie byłoby myć je wodą i zwykłą, kuchenną sodą oczyszczoną – wiem, że to już trochę zwariowane brać sodę oczyszczoną na wyjazd, ale z drugiej strony saszetka jest niewielka), lepiej wymień go na owoc, z którego obiera się skórkę – całe szczęście większość egzotycznych owoców posiada skórkę.

Na skórce często gromadzi się cała masa drobnoustrojów i zanieczyszczeń (np. tych z zanieczyszczonej wody, brudnych rąk, nawozów, smogu, ziemi), które nie zawsze są widoczne gołym okiem a mogą być bardzo groźne dla zdrowia. Lepiej więc ją usunąć. Psst! Oczywiście idealnie byłoby, gdybyście przed obraniem umyli także skórkę, bo możecie przenieść z niej bezpośrednio na owoc, obierając go 🙂

 

 

 

 

 

11. Sprawdź, czy mięso nie jest surowe

 

Aby uniknąć zatrucia pokarmowego w podróży, przed zjedzeniem jakiejkolwiek potrawy z mięsa upewnij się, że jest dobrze przysmażone / przypieczone i nie jest surowe w środku (świadczyć o tym będzie różowe zabarwienie po przekrojeniu).

W przypadku streetfoodu zwróć też uwagę na to, czy wokół świeżego mięsa nie gromadzą się muchy (a już wymarzoną sytuacją byłoby, gdyby mięso było przechowywane w lodzie lub przenośnej lodówce).

Po tym, jak mięso zostanie Ci podane oceń jego zapach. Dla bezpieczeństwa wybieraj te potrawy, które są przyrządzane w wysokich temperaturach. 

 

 

 

 

12. Skompletuj apteczkę

 

Przed wyjazdem spotkaj się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu lub z lekarzem medycyny tropikalnej i skompletuj apteczny niezbędnik, który przyda Ci się w przypadku zatrucia.

Nawet jeżeli nic się nie wydarzy (czego Ci życzę), będziesz po prostu czuć się bezpieczniej.

 

 

 

 

13. Zrób niezbędne szczepienia

 

Przed wyjazdem umów się na wizytę do lekarza medycyny tropikalnej i omówcie wszystkie niezbędne szczepienia – na pewno będą wśród nich te chroniące przed żółtaczką pokarmową, błonicą czy tężcem.

Pamiętaj, aby wizytę odbyć odpowiednio wcześniej, bo niektóre szczepienia trzeba podawać w kilku dawkach, między którymi należy zachować kilkutygodniowy lub nawet kilkumiesięczny odstęp. 

 

 

 

 

14. Przyjmuj probiotyki

Aby uniknąć zatrucia pokarmowego w podróży, na 2-3 tygodnie przed wyjazdem zacznij  brać probiotyki (kapsułki na bazie dobrych szczepów bakterii, do kupienia w aptece bez recepty). Kontynuuj ich przyjmowanie przez cały wyjazd oraz 2 tygodnie po powrocie.

 

 

 

 

 

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply