Travel tips: kiedy jechać do Indonezji & pogoda w Indonezji

 

Pierwsza odpowiedź, która nasuwa się na pytanie „Kiedy jechać do Indonezji?” to „ZAWSZE!”.  Faktycznie, ten kraj jest nie tylko przepiękny ale również ogromny (składa się z ponad 17 tysięcy wysp!)

i bardzo rozległy a sezony zmieniają się w zależności od długości i szerokości geograficznej.

Indonezja: kiedy jechać?

Normą jest, że gdy na jednej wyspie trwa pora deszczowa, na innej znajdziemy słońce. Co ciekawe, czasami tego typu różnice występują nawet w obrębie jednej wyspy (!). W skrócie – bez względu na to, kiedy dostaniesz urlop, na pewno znajdziesz miejsce w Indonezji, w którym akurat będzie dobry sezon na podróżowanie 🙂

Zobacz film z podróży do Indonezji – Bali, Jawa, Raja Ampat / Papua Zachodnia! 

 

POGODA I SEZONY W INDONEZJI

Żeby na początek było łatwiej, można w dużym uproszczeniu powiedzieć, że w Indonezji występują dwa sezony:

 • suchy (maj-wrzesień)
 • mokry (październik – kwiecień)

Generalnie można uznać, że najlepszym okresem na wizytę w Indonezji jest okres od kwietnia do października – a więc pora sucha, zahaczająca o końcówkę pory deszczowej (lepsze ceny!). Warto jednak wiedzieć, że pora deszczowa w Indonezji jest całkiem przyjemna – w wielu miejscach pada maksymalnie kilka godzin dziennie i to najczęściej po południu, a deszcz jest zbawieniem po całodziennych upałach. Plusem pory deszczowej są też niższe ceny oraz mniejsza ilość turystów.

Na większości indonezyjskich wysp różnica między dwoma sezonami jest nieznaczna (np. Bali, Kalimantan), podczas gdy w innych miejscach warunki atmosferyczne zmieniają się ekstremalnie (np. w rejonie Nusa Tenggara czyli m.in. na wyspach Lombok, Gili i Sumbawa, gdzie w trakcje pory deszczowej zdarzają się powodzie a w sezonie suchym – prawdziwe susze). Niezależnie od sezonu temperatura w Indonezji jest wysoka – średnio 25C w ciągu dnia przez cały rok, przy wilgotności na poziomie 60-90% w zależności od miejsca. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych regionach amplituda temperatur na przestrzeni doby jest bardzo duża (np. gorące dni i chłodne noce), więc wieczorami warto mieć ze sobą bluzę lub lekki sweterek.

W kwestii pogody wiele zależy też od konkretnego regionu – różnice mogą być znaczne, nawet w obrębie jednej wyspy. Przykładowo: na północnej Sumatrze jest mokro od października do stycznia, natomiast w styczniu i lutym pada w południowej części wyspy. Na południowym-zachodzie Sulawesi monsunowe deszcze trwają od października do marca, podczas gdy na północy deszczowo jest w czerwcu i lipcu. Sezon suchy przypada natomiast między sierpniem a październikiem.

 

Jak się w tym nie pogubić? Mała ściąga poniżej 🙂

 

KIEDY NIE JECHAĆ DO INDONEZJI?

 • Lipiec – sierpień: bardzo turystyczny okres w całej Indonezji, lepiej go unikać. Ceny niejednokrotnie wzrastają nawet o 50%(!)
 • Zakończenie Ramadanu (święto ruchome, w zależności od roku)
 • Okres świąt Bożego Narodzenia

 

POGODA NA BALI

Sangeh-Monkey-Forest

Kiedy jechać: cały rok, z naciskiem na kwiecień – wrzesień.

Na Bali sucho jest od kwietnia do września. Okres od maja do lipca jest natomiast chyba najprzyjemniejszy w kontekście pogody – jest sucho a temperatura jest najniższa w całym roku – ok. 28C z chłodniejszymi wiatrami wieczorem.

Naprawdę upalnie (nawet 34C) robi się w momencie zmiany sezonów (październik i marzec). Do tego dochodzą delikatne deszcze. W porze deszczowej opady nie są mocno uciążliwe (dni są słoneczne i suche, przeplatane krótkimi, bardzo intensywnymi opadami) co sprawia, że ten kierunek sprawdza się przez cały rok.

Ja byłam na Bali w momencie zmiany sezonów (koniec września – początek października). Dni faktycznie były upalne, jednak wieczorami temperatura wyraźnie spadała (czasem bywało mi nawet chłodno, ale jestem rasowym zmarźluchem). Deszcz zdarzał się sporadycznie i był raczej z gatunku delikatnego kapuśniaczka.

POGODA NA JAWIE

pobrane

Kiedy jechać: kwiecień – październik.

Najlepszym okresem na podróż na Jawę jest tradycyjnie rozumiana, indonezyjska pora sucha – między końcem kwietnia a październikiem. Jednak na zachodzie i południowym zachodzie może trochę popadać również w suchym sezonie (deszcze nie są jednak uciążliwe). Temperatury w ciągu dnia wahają się tu od 22C do 29C, jest też duża wilgotność powietrza.

 

POGODA – KALIMANTAN (BORNEO)

Borneo_Safari_Black-backed_Kingfisher_1100_766_84_s

Kiedy jechać: kwiecień – wrzesień

Najcieplejszymi i najlepszymi do podróżowania miesiącami jest tu z reguły kwiecień, maj, sierpień, wrzesień i październik (najbardziej suche miesiące to sierpień i wrzesień). Delikatne deszcze występują od marca do maja, a między listopadem a lutym pada już konkretnie (do tego trwa wówczas tzw. „fruiting season“ który oznacza, że szansa na zobaczenie zwierząt jest o wiele mniejsza). Jednak warto zauważyć, że opady na Kalimantanie są z reguły obfite ale krótkie i statystycznie mniejsze niż w innych częściach Indonezji.

 

POGODA – NUSA TENGGARA: LOMBOK, GILI, FLORES, SUMBAWA

Gili T

Kiedy jechać: kwiecień – październik.

Tutaj występują nieco większe różnice między sezonami w porównaniu do pozostałej części Indonezji. Pora sucha zaczyna się z reguły w kwietniu i trwa do września, wydłużając się w stronę południowo – wschodnią. Sierpień i wrzesień to dwa najbardziej suche miesiące w roku. Najcięższe deszcze pojawiają się od listopada do lutego i czasem powodują powodzie. Temperatura podobna jak na Bali, ok. 28C-32C w ciągu dnia.

 

POGODA: PAPUA ZACHODNIA

West Papua

Kiedy jechać: maj – październik

Sprawa z pogodą na Papui nie jest prosta, bo geograficznie ta ogromna wyspa jest bardzo zróżnicowana. Znajdziemy tu zarówno wilgotne lasy tropikalne jak i pokryte lodem szczyty gór – wszystko zależy więc od tego, gdzie konkretnie chcesz się wybrać i co zobaczyć. Pora sucha z reguły występuje tu od maja do października a najbardziej suchymi miesiącami jest lipiec i sierpień. Lekkie deszcze padają tu jednak przez cały rok, szczególnie w kontynentalnej części wyspy. Ważne: podczas pory deszczowej niektóre drogi na Papui mogą stać się totalnie nieprzejezdne – warto wziąć to pod uwagę w trakcie planowania podróży. Temperatury – od 24C do 34C w ciągu dnia i tak przez cały rok. Wilgotność raczej wysoka.

 

 POGODA: RAJA AMPAT / PAPUA ZACHODNIA 

Zdjęcie 21.09.2015, 05 31 49

Kiedy jechać: październik – listopad, luty – kwiecień.

Inaczej sprawa ma się na moich ukochanych, indonezyjskich wyspach. Leżą one na równiku, co nieco zmienia warunki pogodowe. Tu najlepszym okresem na wizytę jest okres od października do kwietnia. Jest jednak jedno ALE. Mimo, że termin październik – kwiecień gwarantuje nam dobrą pogodę i świetne warunki do nurkowania, w międzyczasie pojawia się tzw. druga pora deszczowa – w grudniu i styczniu. Potem jest sucho do końca kwietnia i znów pada w okresie od maja do września, z największymi opadami w czerwcu i lipcu. Delikatnych deszczy można się jednak spodziewać przez cały rok, nawet w porze suchej – nie są one jednak mocno uciążliwe a raczej przynoszą ulgę w upale.

Co ważne, w trakcie sezonu mokrego pojawia się nietypowy dla innych części Indonezji sezon wietrzny (od połowy czerwca do połowy września – mocne wiatry nie wieją jednak codziennie!). Dla plażowiczów będzie bardzo przyjemny, jednak może sprawić trochę kłopotów nurkom, z uwagi na występujace w tym okresie silne prądy (on top i tak silnych w tamtym rejonie prądów). Sporo resortów nurkowych jest z resztą w tym czasie zamkniętych z uwagi na bezpieczeństwo i komfort gości.

Temperatura powietrza na Raja Ampat to ok. 28C w ciągu dnia, aczkolwiek czasem można odnieść wrażenie, że jest dużo bardziej upalnie a to z uwagi na wysoką wilgotność powietrza. Temperatura wody wynosi ok. 29C. Dzień trwa tutaj ok. 12 godzin (od 6:30 rano do 18:30). Dokładne informacje na temat pogody na Raja znajdziecie tutaj.

POGODA NA SULAWESI

Tana Toraja

Kiedy jechać: to zależy 🙂

Sprawa z Sulawesi jest nieco bardziej skomplikowana. Na wyspie sezony rysują się bardzo różnie, w zależności od tego, w której jej części się znajdziesz. Monsunowe deszcze od października do marca pojawią się na południowym-zachodzie, podczas gdy północ będzie deszczowa głównie w czerwcu i lipcu, z sezonem suchym od sierpnia do października. Amplituda temperatur w ciągu dnia też jest spora i różna w zależności od regionu – może wahać się od 34C na wybrzeżu do 24C w części kontynentalnej.

 

POGODA – SUMATRA

Sumatra

Kiedy jechać: marzec– październik.

Na północnej Sumatrze możemy spodziewać się opadów od października do stycznia, natomiast w południowej części wyspy pada od stycznia do lutego. Deszcze pojawiają się głównie po południu i trwają kilka godzin. Nie są zbyt uciążliwe, ale warto pamiętać, że na pokrytej dżunglą Sumatrze mogą sprawić, że drogi staną sie chwilowo nieprzejezdne. Temperatury w ciągu dnia wahają się od 22C do 29C, jest też bardzo duża wilgotność powietrza.

 

You Might Also Like

6 komentarzy

 • Reply
  Kornelia
  Marzec 3, 2017 at 19:58

  Bardzo fajny wpis! Jestem w trakcie planowania wyjazdu do Indonezji i ciekawi mnie, dlaczego nie polecasz wyjazdu w okresie swiat Bozego Narodzenia? Moglabys cos wiecej podpowiedziec na ten temat?

 • Reply
  wandergirl
  Marzec 5, 2017 at 15:47

  Hej Kornelia!

  Po prostu w tym okresie jest bardzo dużo turystów z krajów nieazjatyckich (w końcu to dobry okres na urlop) więc jest zarówno bardziej tłoczno jak i drożej 🙂

 • Reply
  Aga
  Lipiec 12, 2017 at 03:37

  Hej:).
  Ja właśnie jestem na Bali i również chcę zwiedzić Celebes. Wiesz może czy jest możliwość wynajęcia motoru w okolicach Makasar? Albo jak się przemieszczać by było najtaniej?

  • Reply
   wandergirl
   Lipiec 12, 2017 at 20:35

   Hej Aga!
   Motor nie wiem, ale skuter na pewno się da 🙂 możesz też pokusić się o znalezienie kierowcy ale uważaj na naciągaczy i nigdy nie płać z góry.

 • Reply
  Bartek | tu i tam
  Grudzień 5, 2017 at 12:16

  Dzięki za ten wpis, właśnie rozważamy wyjazd do Indonezji w lutym 🙂

  • Reply
   Monika
   Styczeń 1, 2018 at 15:30

   Cudnieeeee! 🙂 Już zazdroszczę 🙂 Jaką trasę planujecie?

  Leave a Reply