Travel Tips: Czego NIE robić w Rzymie?

Rzym, jak wiele miast, rządzi się swoimi prawami. Czego unikać, aby nie wyjść na … typowego turystę? Zobaczcie!

 

 

 

Czego NIE robić w Rzymie?

 

Weekend w Rzymie

 

Nie planuj dnia co do minuty

Gdy pierwszy raz byłam w Rzymie, miałam ustalony konkretny plan dnia – gdzie idę, co zwiedzam, o której i gdzie jem. Ba! Wszystko było nawet rozpisane w Excelu!

Po pierwszym dniu wiedziałam już, że to zupełnie nie ma sensu. W jeden dzień schodziłam 30% atrakcji rozplanowanych na 5 dni (okazało się, że z mojego hotelu przy Piazza di Spagna miałam wszędzie super blisko) a podczas spaceru ciągle zatrzymywały mnie przypadkowo napotkane atrakcje: kawiarnia ze słonecznym tarasem, rodzinny sklep z włoskimi serami, koncert w parku obok czy obłędna lodziarnia z lodami produkowanymi z naturalnych składników.

Dlatego nie planuj swojego dnia do ostatniej minuty. Zostaw sobie trochę czasu na kaprysy lub po prostu włóczenie się po mieście. Bardzo często przywozimy ze sobą wspomnienia właśnie z takich chwil.

 

 

Nie wrzucaj monet do wszystkich fontann

Monety wrzuca się wyłącznie do Fontanny di Trevi: Rzymianie wierzą, że tylko tam spełniają się marzenia 🙂

Zobacz też: Rzym – atrakcje za darmo.

Ciekawostka #1: jakiś czas temu rzymski sąd uniewinnił od zarzutu kradzieży niejakiego Roberto Cancelletta, „nielegalnego rybaka“ o pseudonimie d’Artagnan, który co noc przez ponad 20 lat wyławiał monety z fontanny di Trevi. Szacuje się, że w ten sposób rocznie zarabiał ok. 180 000 $ (nie, to nie pomyłka!). Pozew został wniesiony przez Caritas, który mógł wyławiać pieniądze z di Trevi tylko w niedziele – jedyny dzień, gdy Cancaletta robił sobie ‚wolne‘.

Ciekawostka #2: Dziennie z fontanny di Trevi wyławianych jest ok. 50 kg monet.

 

coins-pennies-money-currency-cash-finance-banking-1

 

Nie kupuj papierosów w sklepie spożywczym.

Głównie dlatego, że … po prostu ich tam nie znajdziesz  🙂    Sklepy z papierosami oznaczone są we Włoszech białą literą „T“ (Tabacchi). Poza wyrobami tytoniowymi znajdziesz tam również pocztówki, znaczki i karty telefoniczne.

 

 

Nie ubieraj skąpych szortów.

W trakcie zwiedzania Rzymu na pewno zahaczysz o niejeden kościół. Zapomnij o skąpych szortach, krótkich sukienkach lub bluzkach na ramiączkach. Lepiej nałożyć coś mniej odsłaniającego ciało lub mieć ze sobą cienką chustę, którą można się w każdej chwili okryć. Inaczej może Cię spotkać niemiła konfrontacja ze strażą porządkową danego obiektu, do którego po prostu nie zostaniesz wpuszczony.

 

 

 

 

Nie przywiązuj się do zegarka

Mówi się, że jest czas … i jest włoski czas 🙂 

Czas we Włoszech jest pojęciem niezwykle elastycznym, więc nie zdziw się, jeżeli wykupiona na 16:00 wycieczka zacznie się o 16:30, autobus spóźni się o 15 minut albo w ogóle nie przyjedzie (tak, nawet w stolicy!) lub gdy okaże się, że sklep spożywczy pod hotelem otwiera się z opóźnieniem.

Zdarza się też, że niektóre restauracje są zamknięte dzień lub dwa dni w tygodniu – na pewno warto to sprawdzić zanim wybierzemy się do upatrzonej knajpki.

Przeczytaj również jak zaoszczędzić czas (i pieniądze!) w Rzymie.

 

young-woman-with-hand-on-chin

 

 

 

 

Unikaj tzw. „tourist menu”

Oferta często wygląda kusząco (np. 10 euro za 3-daniowe menu) jednak możesz być pewien, że na Twoim talerzu wylądują mrożonki. W razie wątpliwości warto o to dopytać jednak nie masz gwarancji, że usłyszysz prawdę 😉

Zobacz też jakie są inne kulinarne „DON’Ts” w Rzymie! Kulinarne przestępstwa: Włochy. 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply