Oczami mieszkańców: co zobaczyć (i zrobić) w Porto? Część 2

Czas na kolejną część insiderskiego przewodnika po Porto. Zobaczcie, co w swoim mieście polecają zobaczyć i zrobić jego mieszkańcy!

Pierwszą część mini-przewodnika znajdziecie tu: CO ZOBACZYĆ W PORTO?  CZĘŚĆ 1

I trzecia: CO ZOBACZYĆ W PORTO? CZĘŚĆ 3

 

1. PRZEJDŹ SIĘ PONTE LUIZ I

Nie dlatego, że na Tripadvisor występuje jako Top 1 atrakcja w Porto, ale dlatego, że Ponte Luiz I to najbardziej malowniczy most w tym mieście. Można nim dojść prosto z Ribeiry (turystycznej, wypełnionej licznymi restauracjami dzielnicy leżącej nad rzeką) na drugą stronę Rio Douro, okupowaną przez fabryki wina porto. Jedną z lokalnych „atrakcji“ tego miejsca są chłopcy, skaczący z mostu do rzeki. Oczywiście nic za darmo, bo ich koledzy zbierają od gapiów napiwki w zamian za te widowisko 😉

           

 

 

2. WYJEDŹ Z MIASTA

Miało być o Porto a tu taka niespodzianka 🙂

Jeżeli chcesz zobaczyć lokalne miasteczka i odpocząć na spokojniejszych plażach, wypożycz auto i wyjedź z porto w stronę Esposende lub Ofir. To małe, malownicze miasteczka, położone nad samym oceanem. Dociera tu niewielu zagranicznych turystów więc klimat jest raczej mocno lokalny. Espodende i Ofir zapełniają się dopiero w sierpniu, więc w miesiącach od maja do lipca możesz zakładać, że będziesz jednym z nielicznych plażowiczów.

Jak już będziesz mieć samochód, wybierz się z Esposene lub Ofir do Barcelos – położonego zaledwie 10 kilometrów w głąb lądu uroczego miasta (gwarantowane zero turystów, świetne restauracje i dużo lepsze niż w Porto czy Esposende ceny) lub do Vila do Conde na dyskotekę … w zamku 🙂

         

 

 

3. WYPIJ WYTRAWNE PORTO

Wino porto znamy głównie w słodkiej, czerwonej wersji. Tymczasem istnieje również w opcji wytrawnej! Spróbuj w jednej z restauracji białego, wytrawnego, zimnego porto (kieliszek 3-5 euro) a gwarantuję, że do Polski wrócisz z całą butelką 🙂

 

 

4. IMPREZUJ NA ULICY

 

Porto to miasto stworzone do imprez ulicznych! Nigdy chyba nie widziałam takiej ilości ludzi bawiących się na ulicy, jak tam – nawet w imprezowych dzielnicach Barcelony, Londynu czy Amsterdamu.

Rua da Fabrica i okolice to miejsca, które mogą Cię zainteresować – istne zagłębie pubów, klubów i drinkbarów.

Będąc w okolicy, koniecznie zacznij od The Gin House – klubu serwującego wyłącznie gin (z jakiegoś niezrozumiałego mi powodu Portugalczycy kochają ten trunek). Następnie przejdź się do imprezowej mekki Porto – Galeria de Paris, czyli pubu, który przez wiele osób uważany jest za miejsce, w którym zaczęło się niegdyś całe życie nocne Porto. Zwróć uwagę na niesamowity żyrandol z trąbek i dziwaczny wystrój!

      

 

 

5. ZOBACZ NAJPIĘKNIEJSZĄ KSIĘGARNIĘ NA ŚWIECIE

Położona w centrum księgarnia Lello jest uważana za jedną z najpiękniejszych na świecie. Znajdziecie w niej przepiękne zakręcone, neogotyckie schody (podobno były jedną z inspiracji dla książek o Harrym Potterze!), rzeźbione ściany oraz sufitowe witraże. Do tego stare, dopracowane w każdym detalu regały z (całkiem nowoczesnymi już) książkami.

Rada: aby uniknąć tłumów i duchoty, najlepiej iść zaraz po otwarciu. Za wejście płaci się 4 euro, ale odliczają tę kwotę od kosztu zakupu, jeżeli się na taki zdecydujecie.

 

   

 

A Wy, jakie macie swoje ulubione miejsca w Porto?

Albo co z listy chcielibyście zobaczyć najbardziej? 🙂

Dajcie znać w komentarzach!

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply