Bad news: blaknące koralowce na Malediwach

Rajskie wody Oceanu Indyjskiego i Malediwów są znane ze swoich cudownych, multikolorowych raf, zamieszkałych przez tysiące ryb. Niestety, zdaniem ekspertów, te wyjątkowe formacje podwodne za moment będą ledwo rozpoznawalne.

Blaknące koralowce na Malediwach

Rafy koralowe w rejonie Malediwów zostały dotknięte jednym z największych w historii podwodnej flory blaknięciem. „Proces blaknięcia raf, którego doświadczamy, jest bardzo niepokojący” – mówi Richard Vevers, założyciel The Ocean Agency, która razem z m.in. Google i Uniwersytetem w Queensland bada te procesy od 2014 roku. „Niezwykle rzadko się zdarza, że blaknięcie raf jest tak szybkie i tak bardzo widoczne. Niektóre korale zupełnie straciły swój kolor. To niezwykle smutne” – dodaje.

Biała rafa koralowa na Malediwach

Rafy koralowe blakną na skutek zbyt wysokiej temperatury wody. Naukowcy twierdzą, że istotny wpływ na ten proces miał huragan El Nino oraz postępujące od lat procesy globalnego ocieplenia. Blaknięcie raf jest relatywnie nowym )pierwsze tego typu przypadki zanotowano w 1998 roku, kolejne w 2010), ale niezwykle szkodliwym zjawiskiem.  Według WWF (World Wildlife Fund) aż 25% podwodnego życia zależy od stanu raf koralowych.

Proces ten jest również szkodliwy dla lokalnej ekonomii – szczególnie w krajach takich jak Malediwy, gdzie turystyka i rybołówstwo stanowią ogromną gałąź przemysłu, generując aż 89% dochodu narodowego brutto. Naukowcy ostrzegają, że podobne procesy blaknięcia raf niestety będą zdarzać się coraz częściej.  “Koralowce mają zdolność dostosowania się do warunków klimatycznych. Problem polega jednak na tym, że zmiany dzieją się dla nich zbyt szybko” – mówi Richard Fitzpatrick, badacz podwodnego życia.

Biała rafa koralowa na Malediwach

Nurkowaie na Malediwach robi się coraz smutniejsze

Nurkowanie na Malediwach – reaguj!

Sytuacja z rafami na Malediwach to bardzo smutna i przykra wiadomość, szczególnie dla osób, które – jak ja – kochają nurkowanie. Niedługo niewiele nam zostanie – szacuje się, że dziś ponad ¼ raf koralowych na świecie została już zniszczona. Niestety blaknięcie jest to jeden z procesów, na które nie mamy wpływu. Mamy za to wpływ na inne przypadki niszczenia rafy koralowej:

  • Odłamywanie kawałków koralowca „na pamiątkę” przez turystów – wandali
  • Wpadanie na koralowce przez niedoświadczonych nurków, którzy nie potrafią złapać pływalności
  • Chodzenie po koralowcach i zahaczanie ich płetwami przez osoby snorkelujące, które pływają na zbyt płytkich wodach
  • Wyrzucanie do wody śmieci przez turystów
  • Niszczenie raf przez skutery wodne i motorówki

Widząc tego typu sytuacje – reagujmy! Jestem raczej daleka od przywiązywania się łańcuchami do drzew w Puszczy Białowieskiej w nadziei, ze mój protest wpłynie na rządowe decyzje jednak uważam, że w tej sytuacji niezwykle istotne są małe gesty, dawanie pozytywnego przykładu i zwracanie uwagi osobom, które przez swoją ignorancję lub też niewiedzę tak okropnie niszczą naszą planetę. Reagujmy, gdy widzimy tego typu sytuacje.

Biała rafa koralowa na Malediwach

Blaknące koralowce – Malediwy

 

Zobacz też: nurkowanie na Raja Ampat / Papua Zachodnia / Indonezja 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply